22.02.2011

Defraggler - darmowy program do defragmentacji dysku [Windows]Piriform to producent darmowego oprogramowania, w tym kultowego już CCleaner'a (który wedle niektórych powinien być obowiązkowo włączony do Windowsa) - stworzył inny darmowy program, przeznaczony do defragmentacji dysków.

Defraggler, bo o nim mowa, umożliwia defragmentację wybranych partycji (NTFS i FAT32), w tym defragmentację wolnej przestrzeni dysku lub wskazanych katalogów i plików oraz sprawdzanie błędów na dysku. Cechy charakterystyczne to mała waga ~3MB, prosta obsługa i szybkość działania.

Defragmentacja na Linuksie jest zbędna. Zaś kwestia przeprowadzania defragmentacji na systemie Windows jest, co najmniej, dyskusyjna. W skrócie, polega ona na układaniu bloków plików porozrzucanych po całej partycji. Głównym celem, tego "układania klocków" jest zwiększenie wydajności dysków i tym samym przyspieszenie pracy systemu.

Można przyjąć, że od czasu do czasu, dla dobrej kondycji dysku warto przeprowadzić proces defragmentacji. Przyda się zarówno na wolnych dyskach, jak i na dyskach o dużej pojemności lub z dużą ilością małych plików. Trzeba pamiętać, że w ekstremalnych przypadkach proces defragmentacji może potrwać nawet kilka godzin.

Co ważne, niezawodny i szybki Defraggler może z powodzeniem zastąpić wbudowany w Windows systemowy defragmentator dysków, jak i inne płatne programy tego typu.

Na stronie producenta dostępne są aż 4 wersje programu. Godna polecenia jest wersja portable (katalog z programem przenosić gdzie tylko chcemy).Dla dociekliwych, polska wersja językowa znajduje się w pliku lang-1045.dll.

Brak komentarzy..

Prześlij komentarz