05.03.2011

Powiększenie strony w przeglądarkach - Firefox, Internet Explorer, Chrome [Zoom]

Fot. captainchibi by deviantart

Lata lecą, a wzrok już nie ten co kiedyś? Zdarza Ci się mrużyć oczy, po to by odczytać tekst albo obejrzeć interesujące zdjęcie? Garbisz się, niemalże przyklejając oczy do powierzchni monitora? Tego właśnie szukałeś, to jest poradnik dla Ciebie!


Nietypowe rozdzielczości spotykane są np. w panoramicznych monitorach laptopów (LCD). Nierzadko powodują, że powierzchnia wyświetlanej strony www, zajmuje tylko część ekranu. Dzieje się tak, dlatego, że webmasterzy przy projektowaniu stron przyjmują określony standard, nie tracąc przy tym czasu na optymalizację stron pod inne rozdzielczości.

Najczęściej spotykana rozdzielczość, na którą optymalizowane są strony internetowe (np. onet, wirtualna polska), to 1024×768 pikseli. Zgodnie z najnowszym rankingiem przeprowadzonym przez firmę Gemius, najpopularniejsze rozdzielczości ekranów monitorów, to (mierzona w punktach - pikselach):

1. 1024x768 (4:3) - 21 %
2. 1280x800 (16:10) - 19%
3. 1280x1024 (5:4) - 14 %

Wnika z tego, że znakomita cześć monitorów odbiega od przyjętych standardów. Ponadto, daje się zauważyć wzrost popularności monitorów o rozdzielczoścach 1280x800 i 1280x1024. Kluczowe znaczenie mają podane w nawiasach proporcje. Przy dopasowaniu strony dla monitora o proporcjach 4 na 3, zostanie poprawnie wyświetlona także przy 16:10, jak i 5:4. Efekt jednak będzie taki, że na wyświetlanych stronach, zostanie sporo niewykorzystanej przestrzeń.prawie 1/3 ekranu niewykorzystana

Oczywiście można zmienić rozdzielczość ekranu na niższą lub wyższą. Ale biorąc pod uwagę wygodę oraz możliwości najczęściej spotykanych monitorów (tzw. rozdzielczość nominalna w monitorach LCD) i kart graficznych, należy to raczej potraktować jako półśrodek. Niewiele wniesie też, praca w trybie pełnoekranowym - klawisz [F11].

Rozwiązanie problemu, zależy od używanej przez nas przeglądarki internetowej - w tym miejscu, ponownie odwołam się do aktualnych statystyk Gemius'a - Mozilla Firefox zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce - 46%, dalej Microsoft Internet Explorer 8.x - 16 %, zaś brązowy medal należy do przeglądarki Chrome - używa jej ok. 11% użytkowników.

We wszystkich wyżej wymienionych przeglądarkach, powiększenie strony można uzyskać poprzez wciśnięcie skrótu, odpowiednio: Ctrl(Control) + lub Ctrl - albo Ctrl + i kółeczko myszy (scroll). Efekt jednak minie po wyłączeniu przeglądarki albo najwyżej utrzyma się na konkretnej stronie. Aby uzyskać stałe (permanentne - tj. przy każdym uruchomieniu) powiększenie tekstu i obrazków - na wszystkich stronach, bez używania kółeczka i klawiatury - można zastosować się do poniższych instrukcji.

Firefox

Obecnie najpopularniejsza przeglądarka na polskim rynku. Niestety, po uruchomieniu nie zapamiętuje wcześniej ustawionego powiększenia. Najłatwiej zmusić ją do współpracy poprzez instalację wtyczki, o wdzięcznej nazwie Default Full Zoom Level. Klikamy na przycisk Download/Zainstaluj i postępujemy zgodnie z pojawiającymi się komunikatami.

Aby skonfigurować dodatek, klikamy na pasku menu: Narzędzia => Dodatki => Opcje lub po prostu skrót Ctrl+Shift+A. Ustawiamy tak jak na obrazku, wpisując w pierwsze okienko odpowiedni poziom powiększenia (w procentach).

Przydatnym rozwiązaniem znacząco wpływającym na zwiększenie oglądanej powierzchni jest schowanie paska menu: Widok => Paski Narzędzi => Pasek Menu. Potem, do ukrywania/przywracania paska, używamy lewy Alt.

Internet Explorer

Przeglądarka firmy Microsoft, domyślnie wbudowana w system Windows. Z powodu braku możliwości łatwej instalacji wtyczek np. tak jak w Firefox, IE traci na popularności i staje się mniej zachęcająca dla użytkowników. Tak jak w przypadku rywali, IE nie ma stałego zoom'a. Można jedynie powiększać rozmiar czcionki. Aby uzyskać porządane powiększenie należy skonfigurować Internet Explorer'a (7.x i wyżej), poprzez kliknięcie, w kolejności:

 • Narzędzia
 • Opcje Internetowe
 • Zaawansowane
 • Odznaczyć - Resetuj stopień powiększenia dla nowych okien i kart
 • Zaznaczyć - Resetuj rozmiar tekstu na średni dla nowych okien i kart
 • OK
 • Ustawić powiększenie

Chrome/Chromium/SRWare Iron

Wraz ze zwiększającą sie popularnością przeglądarek z rodziny Chrome, wzrasta liczba dostępnych rozszerzeń. Jednym z najlepszych rozszerzeń służacym do powiększania stron jest Zoom All. Po zainstalowaniu w prawym górnym rogu okna przeglądarki, pojawi się przycisk lupy, dzięki któremu ustawimy porządaną rozdzielczość.

Innym ciekawym rozszerzeniem jest Smart Video Enlander for YT , który potrafi wyświetlać automatycznie filmiki z YouTube w trybie pełnoekranowym.

Przykład stosowania powiększenia:

Przed

Po - ( zoom 120 % )

Pozostaje kwestia pogorszenia jakości w miarę powiększania obrazków. Co do zasady, im większe zbliżenie, tym gorsza jakość. Istnieją dodatki, które lepiej lub gorzej radzą sobie z tym problemem. Przedstawione metody są kompromisem pomiędzy zwiększeniem wygody przeglądania stron, a zmniejszoną jakością wyświetlanych obrazków.

17 komentarzy:

 1. Tego mi było trzeba, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne :) Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 3. dodatek do FIREFOXA -FIREGESTURES
  pozwala na wykonywanie wielu gestów myszą a jedną z jego funkcjonalności jest powiększanie tekstu bez powiększania obrazu (gest myszy: PPM prawo lewo i do góry)
  (obrazki w niezmienionym rozmiarze nie zmieniają układu strony)

  OdpowiedzUsuń
 4. No! W końcu znalazłem jak to świństwo zmienić na stałe :-) Dzięki że komuś się chciało tak dokładnie opisać tę możliwość. PZDR

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydało sie:) dzieki

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki, genialne rozwiązanie

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki! Przydało się i to wielce! :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Krótko, zwięźle i bardzo pomocnie - super pomoc

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja też bardzo dziękuję. Naprawdę fajny tekst z bardzo przydatnymi informacjami. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuje bardzo za pomoc:)

  OdpowiedzUsuń
 11. a ja zrobiłam według instrukcji i .... nie działa wcale!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. u mnie w Eksplorerze nie a się wcisnąć - Zastosuj, tylko OK i nie działa

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mozilla nie lubi i psuje ten dodatek wraz z wersją 58. Co ciekawe, ingerencja jest głębsza i dotyczy także, wcześniej używanych! starszych wersji ff. Czas promocji minął, zaczeło się odcinanie kuponów. OPera : ), Dillo, może coś się pojawi jeszcze

  OdpowiedzUsuń
 15. W Firefoxie jak ktoś chce mieć ustawione domyślne stałe powiększenie strony to wystarczy otworzyć about:config i ustawić zoom (ostatnie dwie pozycje) przez zmianę max i min.

  OdpowiedzUsuń