31.07.2011

Kilka sposobów na włączenie menedżera zadań [Windows]


Kiedy system się zawiesi albo któryś z programów sprawia problemy sięgamy do Menedżera zadań. Można tam wyłączyć dany proces i sprawdzić puls komputera. Najczęściej używanym skrótem jest osławiona kombinacja klawiszy Ctrl + Alt + Delete.

Istnieją także inne sposoby aby go szybko uruchomić.


1. Prawy przycisk myszy

Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na pasku zadań i z menu kontekstowego wybrać opcję Menedżer zadań (Start Task Manager).

2. Ctrl+Shift+Esc

Ten skrót dostępny jest w nowszych Windowsach (Xp, Vista, 7). Uzyskamy ten sam efekt jak w przypadku Ctrl+Alt+Delete.

3. Taskmgr.exe

Kolejny sposób na wyklikanie managera zadań. Wystarczy odnaleźć ikonę managera w katalogu C:\Windows\System32\taskmgr.exe

4. Polecenie: taskmgr

Wybrać z menu Start opcję Uruchom... (kombinacja klawiszy Windows[Super]+R) lub w polu wyszukiwania wpisać polecenie taskmgr.  

5. Skrót na pulpicie

Używając ścieżki C:\Windows\System32\taskmgr.exe. Ścieżkę można użyć jako komendę w wierszu poleceń (cmd).

6. Automatyczne uruchamianie zminimalizowanego menedżera zadań

Należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na utworzony skrót (patrz pkt 5) i wybrać właściwości. Następnie zaznaczyć opcję Uruchom: zminimalizowany.
Tak przygotowany skrót trzeba już tylko umieścić w folderze Autostartu (StartUP) który otwieramy: Start => Programy => prawy przycisk myszy na Autostart => Eksploruj. 


--

Automatyczne wyłączanie komputera [Windows] [Linux]

--

19 komentarzy:

 1. Dobra robota. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ufff....uratowało mi to tyłek;) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ok, to znamy wszyscy, a czy menadżer zadań ma jakieś opcje by uruchomić go np zminimalizowanego po uruchomieniu systemu? Bo samo wrzucenie skrótu do Autostartu powoduje otwarcie jego na ekranie po starcie systemu, a chciałbym żeby od razu był w zasobniku...
  /merti

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siemasz. Oczywiście jest taka możliwość, jednak nie obejdzie się bez znajomości podstawowych (in nie tylko) poleceń konsoli. Można to także zrobić poprzez harmonogram zadań, zaznaczając odpowiednią opcję.

   Usuń
 4. @Up
  Wypróbuj małą aplikację: "Tray It!"

  OdpowiedzUsuń
 5. Ajak pisze że menedżer zadań został wyłączony przez administratora ( a ja mam konto administratora ) to jak go uruchomić???

  OdpowiedzUsuń
 6. No i git , spoko

  OdpowiedzUsuń
 7. Złapałem jakiegoś syfa "fałszywego antywirusa", który tak zmodyfikował mi system, że nie byłem w stanie uruchomić nawet Menadżera Zadań. Polecam w takim przypadku sposób na to jak uzyskać informację o liście aktywnych procesów w systemie. Klikasz "Start", wpisujesz "cmd", następnie w linii poleceń (w okienku na czarnym tle) wpisujesz "tasklist". Zostanie wylistowana informacja o aktywnych procesach w systemie. Odszukujesz proces, który może być robakiem (np. jakies cyferki.exe) i ubijasz ten proces komendą w linii poleceń "taskkill /F /IM nazwaprocesu.exe". Potem oczywiście warto zerknąć do autostartu i powyłąvczać co trzeba, a także zastosować coś by robaka wywalić np. adwcleaner. Może się komuś przyda.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam komputer z niemiecką klawiaturą i czasem dobija mnie to do końca bo nie wiem które klawisze co oznaczają więc dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Prosze o pomoc pisze mi menadzer zadań wyłoczony przez administartora jak go włoczyc prosze o odp plisss

  OdpowiedzUsuń
 10. Android na moim Acer Aspire One działa rewelacyjnie, ściągnąłem najnowszą wersję i wszystko jest ok. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Krótki, świetny artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A jak menadzej zadan jest wylaczony przez administratora i zaden z powyzszych sposobow nie dziala?

  OdpowiedzUsuń
 13. no własnie mam podobnie hasla nie wprowadzałam tasklist nie dziala..menadżer tez:((

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję :********
  Chciałam otowrzyć Menadżera na pulpicie zdalnym. Jedyny znany mi sposobu (Ctrl + Alt + Delete) oczywiście odpal go... tylko że na komputerze "stacjonarnym"...
  Jeszcze raz bardzo dziękuję za alternatywy :)
  M.

  OdpowiedzUsuń