18.02.2012

Kindle - cała prawda o czytniku [opinia]


Kindle to niezwykle poręczne urządzenie, które służy do czytania e-booków. Jasne, ma przeglądarkę i można go podłączyć do bezprzewodowego internetu, ale to zbędny dodatek.

Która wersja? 
Obecnie na rynku jest kilka wersji tego czytnika (podstawowa - Kindle 4 "Classic" WIFI, z dotykowym ekranem - Kindle Touch WIFI, z klawiaturą - Kindle Keyboard 3G, z dużym ekranem - Kindle DX). Tworzą one z macierzystym sklepem Amazon swoisty ekosystem. Książki można bowiem zakupić bezpośrednio u producenta po rejestracji i utworzeniu specjalnego konta. W chwili obecnej najtańsza wersja urządzenia oscyluje w granicach 430 zł (w zależności od kursu). Wersja "Classic" nie posiada zewnętrznej klawiatury (tylko ekranowa), ani dotykowego ekranu a wyposażona jest w podstawowe przyciski funkcyjne i nawigacyjne. Wbrew pozorom jest to największa zaleta. Nie ma sensu inwestować w bardziej rozbudowane wersje zbliżające je do tabletu. Bo to nie tablet, a czytnik.

Dane Techniczne
Nie ma sensu także zagłębiać się w szczegółowe dane techniczne. Ważne, że dostępna pamięć pomieści małą bibliotekę. Sercem urządzenia jest czarno-biały ekran. Najmniejszy, 6-calowy jest niewielki, ale wystarczający. Nie ma własnego podświetlenia i dzięki temu zużywa niewiele energii. Z wbudowanej baterii czerpie, co do zasady, tylko podczas zmiany stron i naładowana w pełni wystarczy na tygodnie. Warto przy zakupie pomyśleć o dobrym pokrowcu i dostawianej lampce. Ładowanie i komunikację z komputerem zapewnia kabel ze złączem USB. Można dokupić adapter na polskie gniazdko w ścianie.

Formaty
Jeżeli chodzi o dedykowane formaty książek, to jest kilka standardów. Najbardziej popularne, z którymi radzi sobie bez problemu, to .mobi i .ePub. Odczyta też PDF, ale w mniej zadowalający sposób. Jeżeli chodzi o popularne formaty .doc czy .docx to trzeba je przerabiać na jeden z "kindlowych" formatów. Plik .doc można z łatwością zapisać w formacie .rtf (w MS Word zapisz jako Tekst sformatowany RTF) a następnie, dzięki np. Calibre przekonwerować na rozpoznawalny przez czytnik format. Przy typowej książce cała operacja powinna potrwać kilka minut. Dodatkowo dzięki Calibre można automatycznie pobrać, a nawet subskrybować treści z różnych blogów i periodyków papierowych. Aby pobierać i przerabiać znalezione treści na czytnikowe formaty można skorzystać z duetu serwisów Instascriber oraz Instapaper z dodatkiem do przeglądarki Read Later.
Niektórzy wydawcy udostępniają za darmo całe wydania (np. Polityka, Wprost, Newsweek i in.). Póki co, pozycje w rodzimym języku stanowią zdecydowaną mniejszość.
Podsumowanie
Czytnik Kindle to sposób na bardzo komfortową lekturę. Podczas podróży jest niezastąpiony. Czyta się nawet szybciej niż tradycyjną książkę. Dotyk palcem (Kindle Touch) lub przemyślane boczne przyciski na szarej lub białej obudowie ułatwiają przewracanie stron. Można zmieniać czcionkę i kilka innych parametrów tekstu. Bez problemu wyświetla polskie znaki. Co więcej, urządzenie posiada funkcję zapamiętywania strony na której zakończono czytanie. Z ciekawostek, urządzenie nie wyłącza się samoczynnie tylko aktywuje efektowny wygaszacz ekranu.

3 komentarze:

  1. dedykowane książki bez obrazków wyświetla rewelacyjnie

    OdpowiedzUsuń
  2. To rozumiem. Szybko, mało, konkretnie! Świetny artykuł. To co najważniejsze troszkę więcej i bez przesady.

    OdpowiedzUsuń
  3. Podpisuję się pod wcześniejszym komentarzem. Pozdrawiam, Lastmonk.

    OdpowiedzUsuń