06.03.2011

DropBox - magiczny folder w chmurach

Źródło: http://www.facebook.com/Dropbox

Wyobraź sobie magiczne pudełko, którego zawartość będzie dostępna z każdego miejsca na świecie - tak reklamują swój produkt twórcy DropBox.

Dropbox to, w zasadzie, dwie usługi w jednej. Pierwsza to dostęp do wirtualnego dysku twardego, a druga to - współpracująca z nią - aplikacja do instalacji na komputerze.


Do działania usługi wystarczy dostęp do internetu i dla ułatwienia - instalacja programu. W podstawowej, darmowej wersji, otrzymujemy do dyspozycji 2 GB (za dopłatą 10 GB) miejsca do wykorzystania na dyskach udostępnianych przez firmę Dropox, Inc. 

Pierwszy krok to założenie konta na stronie www.dropbox.com/register. Następny, to ściągnięcie i instalacja programu na naszym komputerze. Drugi krok wcale nie jest konieczny. Instalacja orpogramowania DropBox jest po to, by stworzyć na naszym dysku magiczny folder. Wyglądem nie bedzie się on  różnił od pozostałych. Gdy  jednak będziemy w nim dokonywać operacji na plikach, dokona się automatyczna synchronizacja z folderem znajdującym się na dysku DropBox'a.

Przykładowo, przekopiowanie do magicznego folderu np. dokumentu tesktowego, spowoduje wysłanie tego dokumentu na dysk w chmurze. Jest on zatem ciągle udostępniony i monitorowany przez Dropbox'a.

Praca z DropBox'em przypomina korzystanie ze zwykłej poczty elektronicznej. Z tą różnicą, że możemy mieć dostęp do magicznego folderu, który znajduje się na  naszym komputerze. Oczywiście pod warunkiem, że nasz komputer będzie uruchomiony. DropBox umożliwia ponadto tworzenie kopii zapasowych plików i dzielenie się nimi z innymi osobami np. poprzez utworzenie specjalnego linka, wymianę plików pomiędzy magiczymi folderami, jak i współpracę z zewnętrznymi aplikacjami (np. utorrent).

DropBox może służyć do przechowywania kopii bezpieczeństwa ważnych plików, które najlepiej najpierw zaszyfrować. Jeżeli dostęp do jednego konta bedzie miało kilka osób, będą one mogły jednocześnie wykonywać to samo zadanie, dzieląc się na bieżąco efektami swojej pracy. Innym ciekawym zastosowaniem jest umieszczenie na DropBox programów, które nie wymagają instalcji (portable)

Oprogramowanie działa zarówno, na komputerach z sytemem Windows/Linux/Mac Os, jak i na urządzeniach mobilnych z Android, iPhone, iPad i Blackberry. Łaczy zatem wiele platform za pomocą jednej usługi. Poruszając kwestię bezpieczeństwa, warto podkreslić, że do kwestii przechowywania np. haseł i ważnych dokumentów należy podchodzić dużą dozą ostrożności. Ze względów bezpieczeństwa otrzymujemy dostęp usuwanych plików, co oznacza, że DropBox automatycznie tworzy kopie usuwanych plików. Mimo wszystko, DropBox sprawuje się wyjątkowo dobrze i pewnie dlatego zyskuje coraz większą popularność.

Brak komentarzy..

Prześlij komentarz