23.03.2011

Rainmeter - odpicuj sobie pulpit ! [cz. 1] wprowadzenie


Rainmeter to genialna aplikacja, która przepędzi nudę z ekranu Waszego komputera. Setki dostępnych gadżetów, tematów i szeroki wachlarz konfiguracji, powoduje, że jest to prawdopodobnie, najlepszy dostępny program służący do modyfikacji wizualnej pulpitu.

Konfiguracja polega na umieszczeniu na pulpicie komputera specjalnych gadżetów, które upiększają pulpit lub wyświetlają konkretne informacje. Przykładowo, będzie to wskaźnik temperatury, wskaźnik zużycia pamięci komputera, aktualna data i godzina, prognoza pogody, czytnik rss, podgląd systemowego kosza, czy też gadżet służący do sprawdzania skrzynki pocztowej.

Umożliwia współpracę z zewnętrznymi programami (np. WinAMP) i pozwala na tworzenie skrótów. Oprócz tego, daje możliwość modyfikowania wyglądu gadżetów za pomocą wielu skórek (skins) i motywów. Są one napisane w przystępnym języku, tak aby można było wprowadzać do nich własne modyfikacje. Konfiguracje gadżetów i samego programu znajdują się w plikach z rozszerzeniem *.ini

Instalacja programu


Do ściągnięcia ze strony producenta. Najlepiej skorzystać ze standardowej instalacji, czyli na dysk komputera. Pozwoli to dociągnąć potrzebne biblioteki i ułatwi uruchamianie programu ze startem systemu.Tematy
zapisane w formacie .rmskin - najczęściej są spakowane w paczkach zip lub rar. Zazwyczaj, w takich paczkach znajdują są informacje dotyczące instalacji danego gadżetu.Największy wybór dodatków na stronach:
rainmeter.deviantart.com
customize.org/rainmeter/skins
rainmeter.net/forum/

Mimo, że zmian ustawień można dokonywać na samym gadżecie (menu kontekstowe), warto zapoznać się z trzema najważniejszymi narzędziami:

RainBrowser - centrum konfiguracyjne;

RainThemes - wybór tematów;

RainInstaller - instalacja tematów;

Struktura katalogów programu:

Windows XP: C:\Program Files\Rainmeter
Windows Vista/Win7: C:\Program Files\Rainmeter Your "Skin" files
Windows XP: C:\Documents and Settings\Your Name\My Documents\Rainmeter\Skins
Windows Vista/Win7: C:\Users\Your Name\MyDocuments\Rainmeter\Skins Rainmeter.ini and your "Themes"
Windows XP: C:\Documents and Settings\Your Name\Application\Data\Rainmeter
Windows Vista/Win7:C:\Users\Your Name\Appdata\Roaming\Rainmeter--

czytaj też Rainmeter - czytnik kanałów RSS, gadżet Pogoda, usuwanie ikony programu - temat ABP [cz. 2]

--

1 komentarz:

  1. Naprawdę polecam nie wiedziałem że na windows jest coś podobnego jak "conky" w linuxie.Miałem google toolbar i inne ,ale to przebija wszystko.Mój XP wygląda teraz extra. !!!!

    OdpowiedzUsuń