15.04.2011

Jak efektywnie oglądać filmy? [Windows]Jak sprawić żeby komputer odtwarzał pliki video? Które kodeki są najlepsze? Gdzie szukać napisów do filmów?

Program

Dobrych programów do odtwarzania filmów jest kilka. Do tej pory, niekwestionowanym liderem jest polski - SubEdit Player. Nie tylko wyświetla filmy, ale i umożliwia wygodną edycję napisów. Pozwala również na zmianę ustawień ekranu. Korzysta z systemowych bibliotek Windows Media Player'a.

Innym ciekawym programem jest prężnie rozwijający się - multiplatformowy VLC (VideoLAN Client). Korzysta z własnych kodeków i mimo, że jest stworzony do odtwarzania strumieniowego znakomicie sprawdza się w odtwarzaniu& audio i video z dysku komputera.

Kodeki/Dekodery

Każdy film składa się ze ścieżki video i audio. Zazwyczaj, gdy player działa poprawnie, a film nie chce się odtworzyć, przyczyną jest brak kodeków. Spora ilość rozszerzeń, jak AVI, RMVB, MOV, MVK, FLV, MOV czy WMV powoduje, że dobieranie odpowiednich kodeków to często udręka. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie odpowiednio przygotowanych paczek.

Gotowe zestawy:
Combined Community Codec Pack albo
K-Lite Codec Pack - wersja Full.

Dodatkowo:
Real Alternative  - (RealAudio - .ra .rpm, RealMedia - .rm .ram .rmvb .rpx .smi .smil) - wersja lite
QuickTime Alternative  - (.mov, .qt, .3gp i inne) - wersja lite

Napisy

Istnieje kilka serwisów z napisami. Na uwagę zasługuje program do ich pobierania. Napiprojekt to prosta w obsłudze aplikacja, która szybko wykona kilka czynności. Wyszuka, potem ściągnie na dysk (w postaci pliku w formacie txt), a na koniec dopasuje napisy dla konkretnej wersji filmu(ów). Aktualizowana baza napisów jest dostępna do przeglądania pod adresem: http://www.napiprojekt.pl/index.php?dz=27

Brak komentarzy..

Prześlij komentarz