20.06.2011

Jak zrobić zrzut ekranu? [Windows]

O tym jak nieocenione jest utrwalanie wyświetlanego na monitorze obrazu, wcześniej czy później, przekona się każdy bloger, webmaster, czy autor prezentacji. Mimo, że przechwytywanie ekranu to funkcja wbudowana w Windows, warto poznać bardziej zaawansowane narzędzia.


Mowa o przycisku Print Screen i Narzędziu Wycinanie w Windows 7. Po wciśnięciu klawiszy Print Screen, Ctrl+Print Screen lub Alt+Print Screen (zrzut aktywnego okna) obraz jest przechwytywany do schowka. Potem trzeba go wkleić do programu graficznego - MS Paint.


Screenshotek

Ultralekka aplikacja, która po uruchomieniu znajduje się w zasobniku systemowym. Nie trzeba jej instalować i pracuje w tle. Działanie sprowadza się do naciśnięcia Print Screen lub kombinacji klawiszy Alt + Print Screen. Screenshoot'y zostaną wklejone do folderu, w którym znajduje się program (format JPEG).

[Screenshotek]

Firefox

Dodatek o nazwie [Screen Capture Elite] umożliwia stworzenie kopii całej lub wybranego fragmentu strony internetowej. Zrzuty można zapisywać w formacie jpeg lub png.

Po instalacji na pasku dodatków (Ctrl + /) powinna pojawić się ikonka aparatu fotograficznego. W preferencjach można zdefiniować skróty klawiszowe. Warto znaleźć wolną kombinację, tak by nie powodowała konfliktów. Póki co, nie da się ustawić klawisza Print Screen. Dostępna jedynie kombinacja z Shift i/lub Ctrl.

Po kliknięciu lewym przyciskiem myszki na wspomniany wyżej aparat powinien się on uaktywnić. Kursor myszki będzie zastąpiony celownikiem, dzięki któremu można łatwo zaznaczyć interesujący fragment do zapisania. Pozostały obszar pokryty będzie wybranym kolorem (domyślnie czerwony).

O wymiarach  zaznaczonego obszaru będziemy informowani w lewym dolnym rogu ekranu. Zrzutowi zostanie nadana odpowiednia nazwa (nazwa strony + data + czas + format) i wedle uznania będzie zapisany do schowka lub do wskazanej lokalizacji.

Aby skopiować lub zapisać kompletną stronę należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na ikonę dodatku lub też użyć wybranego wcześniej skrótu klawiszowego, wybrać opcję Capture complete page i wskazać miejsce zapisu.

Inne darmowe programy:

FastStone Capture - dosyć rozbudowany i wyposażony w wiele przydatnych opcji (próbnik kolorów, lupa, linijka, zrzuty stron internetowych, osadzanie znaków wodnych). Dostępny również w wersji portable.

Zscreen - współpracuje z takimi serwisami jak Dropbox, Imageshack, RapidShare, TinyURL i posiada wbudowany edytor graficzny.

Greenshot - na licencji open source, pozwala m.in. na robienie automatycznych zrzutów co określony czas,

--

[Firefox] [Chrome]: Szybsze pobieranie z Megaupload, Rapidshare i in.

Zarządzenie menu kontekstowym w [Firefox]

--

Brak komentarzy..

Prześlij komentarz