23.03.2011

System na stary i słaby komputer

jwils876 by deviantart
Oto dystrybucje Linuksa, które ze względu na minimalne wymagania powinny odpalić na naprawdę starych i słabych komputerach. Mogą też posłużyć za przenośny i szybki system ratunkowy.

SLAX - solidna dystrybucja oparta na Slackware. Zawiera bardzo dużo dodatkowych pakietów (modułów). Instalacja programów polega na usuwaniu lub dodawaniu kolejnych modułów. Zajmuje w podstawowej wersji ok. 200 MB. Może na dłużej zagościć jako drugi system operacyjny. Instalacja programu na dysk twardy lub nośnik pamięci USB.

Damn Small Linux (DSL) - Cholernie Mały Linux - jak sama nazwa mówi, to lekka i szybka dystrybucja Linuksa typu live CD. Zajmuje ok. 50 MB miejsca na
twardym dysku, płycie CD/DVD lub pendrive USB. Oparta na Knoppix i wyjątkowo małym menedżerze okien. Zawiera mniej wymagające wersje najpotrzebniejszych programów. Oczywiście, nie ma większego problemu aby zainstalować Open Office, Firefox'a, czy Skype.

Puppy Linux - kolejna lekka dystrybucja, która jest na tyle mała, że może zmieścić się w pamięci RAM. Zajmuje około 120 MB. Ciekawostką jest wersja Lucid Puppy oparta na popularnym Ubuntu. Ważnym elementem systemu jest narzędzie o nazwie Woof, dzięki któremu można instalować paczki z innych dystrybucji Linuksa (np. Debian, Ubuntu, Slackware, Arch Linux, T2).

xPUD - to ultra szybki system bazujący na Ubuntu, dostępny tylko w wersji live. Składa się z przeglądarki Firefox lub Chromium, odtwarzacza filmów (mplayer), programu do nagrywania płyt czy komunikatora. Obsługuje karty bezprzewodowe i oferuje możliwość doinstalowania sterowników i Open Office. Cecha charakterystyczna to wielkie przyciski i symboliczna waga ~64 MB.

Podsumowując, nie są to dystrybucje, które oferują na tyle dużo aby mogły w pełni zastąpić normalny system operacyjny. Sprawdzają się raczej w razie awarii - zastępczo. Nadają się do tego aby sprawdzić pocztę, obejrzeć film, dokonać korekty dokumentów lub niezbędnych napraw. Mogą jednak sprawić, że zakurzony blaszak powróci do łask i przypomni o latach swojej świetności.

4 komentarze:

 1. Fajny artykuł na temat systemów linuxa , które uruchomią się na leciwym sprzęcie .

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja zainstalowałem na kompie CPU K5AMD-70MHz / 16MB RAM / 1200 MB HDD Mandrake Linux, i nawet fajnie działa. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od lat testuję małe linuxy w wersjach live .. jak dotąd nr 1 u mnie to bezapelacyjnie PUPPY Linux w wersji LUPU. (Działa na celeronie 1MHz !) Jest stosunkowo prosty w obsłudze - można zainstalować go np. babci, żeby mogła sobie pobuszować w internecie czy poukładać pasjansa ... obejrzy również zdjęcia z wakacji czy film.
  Open office pozwoli na pisanie i edyję dokumentów ... POLECAM

  OdpowiedzUsuń