27.07.2011

Lightweight Portable Security (LPS) - dystrybucja stworzona przez Departament Obrony USA [Linux]


Główną ideą LPS jest zwiększenie prywatności i poprawa bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

Dystrybucja została przygotowana z myślą o pracownikach rządu amerykańskiego, którzy mieli otrzymać podręczny system do korzystania w hotelach i we własnych domach. Chodziło o stworzenie systemu wolnego od wirusów i oprogramowania szpiegowskiego, który nie będzie pozostawiał śladów na niepewnym komputerze i będzie dostępny dzięki portowi USB lub napędowi CD-ROM.

Pomysł wcale nie nowy, rozwiązania są dawno stosowane w innych dystrybucje - jak chociażby SLAX, który może pracować w pamięci RAM (bez instalacji).

Oprócz zalet związanych z mobilnością i pracą w trybie tylko do odczytu system został wyposażony w kilka aplikacji poprawiających bezpieczeństwo. W zwykłej wersji znalazła się m.in. przeglądarka Firefox z oprogramowaniem Flash oraz Java i Encryption Wizard-Public - program do szyfrowania danych, natomiast wersja oznaczona jako Deluxe zawiera ponadto OpenOffice i Adobe Reader.

Całość wygląda jak wyjęta rodem z Windows 95 (przycisk Start) i działa w oparciu o menedżer okien IceVM. Co ciekawe, po uruchomieniu systemu pojawią się logotypy instytucji rządowych USA.

Aby poczuć się jak w Pentagonie wystarczy pobrać LPS-Public stąd.--

System na stary i słaby komputer

--

Brak komentarzy..

Prześlij komentarz