24.02.2011

Jak zainstalować LibreOffice 3.3.1 Final [Windows] [Linuks]


Wskutek kłótni z głównym sponsorem i zarazem właścicielem praw autorskich do nazwy pakietu biurowego OpenOffice.org - firmą Oracle, część deweloperów postanowiła odejść i zajęła się tworzeniem następcy Oo pod nazwą LibreOffice. LibreOffice oparty jest na licencji Open source i znajduje się pod opieką organizacji The Document Foudation. Od niedawna, wspierany również przez firmę Cannonical ltd. - twórcę wolnego systemu Ubuntu (pakiet biurowy będzie włączony jako domyślny do przyszłego wydania Ubuntu 11.04). W tej chwili wydał wersję 3.3.1 i szuka sponsorów.

Co ciekawe, konflikt wykorzystał sam Microsoft, wyliczając słabe punkty pakietu Openoffice.org. Potwierdza to tylko tezę, że pomimo rozdrobnienia, wolne oprogramowanie stanowi konkurencję dla monopolisty z Mountain View. Zwróćcie uwagę na ilość głosów negatywnych pod filmikiem na YouTube ;)


Instalacja na Windows

Przed instalacją zalecane jest usunięcie pakietu Openoffice.org.
Proces instalacji sprowadza się do ściągnięcia i zainstalowania dwóch plików. Programu głównego i pakietu pomocy. Są one dostępne na stronie głównej projektu LibreOffice.Instalacja na Ubuntu, Debian

Biorąc pod uwagę, że w Ubuntu 11.04 (wydanie planowane na kwiecień 2011 r.), pakiet LibreOffice będzie włączony domyślnie, instrukcja dotyczy więc wcześniejszych wydań.

Tak jak w przypadku Windows, zaleca się całkowite usunięcie pakietu Oo i zamknięcie wszystkich uruchomionych jego procesów. Wystarczy otworzyć Terminal (Konsolę) i wpisać:

sudo apt-get remove --purge openoffice*.*

Istnieją dwa sposoby instalacji. Pierwszy to wydanie w terminalu kilku komend:

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install libreoffice

dla lepszej integracji można zainstalować paczki, w zależności od środowiska graficznego:

sudo apt-get install libreoffice-gnome  dla GNOME

sudo apt-get install libreoffice-kde dla KDE

pakiet do sprawdzania polskiej pisowni (tracimy go po odinstalowaniu Oo):

sudo apt-get install libreoffice-l10n-pl

i pakiet z pomocą:

sudo apt-get install libreoffice-help-pl


Drugi (trudniejszy) sposób, to ściągniecie odpowiednich paczek deb (32-bit lub 64-bit) ze strony libreoffice.org/download/ i instalacja ręczna. Zaleca się najpierw całkowite usunięcie pakietu Oo. Wystarczy otworzyć Terminal (Konsolę) i wpisać:

sudo apt-get remove --purge openoffice*.*


Ściągnięte paczki, najlepiej jest wypakować na pulpit. Należy otworzyć rozpakowany folder. Kliknąć prawym przyciskiem myszy na folder DEBS i wybrać opcję Otwórz w terminalu, a następnie wydać polecenie:

sudo dpkg -i *.deb

jeszcze tylko integracja z menu:

cd desktop-integration

sudo dpkg -i *.deb

Analogicznie jak z programem, należy postąpić z pakietem językowym (langpack). Rozpakować, otworzyć widoczny folder, kliknąć prawym przyciskiem myszy na folder DEBS. Wybrać opcję Otwórz w terminalu, a następnie wydać polecenie:

sudo dpkg -i *.debPo zakończonej instalacji, można skasować ściągnięte pliki i foldery z pulpitu. 


W razie problemów, należy pamiętać, żeby w czasie instalacji nie był uruchomiony żaden komponent openoffice.org.


Instrukcja instalacji paczek rpm i pozostałych dystrybucji (Fedora, Suse, Mandriva i inne) dostępna tutaj

--

Jak zmienić / wyłączyć ekran powitalny w LibreOffice.

--

1 komentarz:

  1. Pakiet LibreOffice cały czas dynamicznie się rozwija i w calc 4.2 pojawiły się nowe funkcje. Wykaz na stronie http://librehelp.pl/calc-libreoffice-42-nowe-funkcje

    OdpowiedzUsuń