20.08.2011

Bitcoin - innowacyjna wizja zarobku komputerem

Bitcoin (bit moneta) to taki wirtualny pieniądz. Zapis matematyczny w postaci zer i jedynek. Dzięki aurze tajemniczości wzbudza wielkie emocje i działa na wyobraźnię. Pieniądze bez opłacenia pośredników i podatków ? Jak to !?

Dla jednych jest niczym więcej jak zwykłą grą spekulacyjną, walutą hackerów i anarchistów, piramidą finansową, hazardem, a nawet spiskiem, zaś dla innych to niezależna waluta przyszłości, furtka do lepszego świata i ciekawy sposób na zarobek. Nie da się ukryć, że wartość Bitcoin - i w związku z tym zainteresowanie w ostatnim czasie znacznie wzrosło.

Portfel z cyber-walutą zapisywany jest w formie pliku na komputerze. BTC można wymieniać na realną walutę w specjalnych kantorach lub na giełdach, które pobierają odpowiednie prowizje. Powstają pierwsze sklepy i serwisy aukcyjne honorujące BTC.

Oparcie systemu wymiany wirtualnych monet o sieć peer-to-peer, anonimowość użytkowników (klucz prywatny, suma kontrolna) oraz decentralizację ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Brak pełnej kontroli i transparentności działa w obie strony. Pojawiają się już pierwsze próby kradzieży monet.

Skąd wziąć Bitcoiny?

Monety można kupić na rynku wtórnym albo wygenerować poprzez tzw. mining. Trzeba więc skorzystać z odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego na komputerze. Monety otrzymuje się za pomocą komputera, a właściwie mocy obliczeniowej procesora lub karty graficznej. Im lepszy sprzęt, tym lepiej. Tym większa szansa "wykopanie" monet. W założeniach, z czasem będzie coraz trudniej. Aż do momentu, w którym górny pułap monet będzie osiągnięty.

Niektórzy traktują mining niezwykle profesjonalnie.Nad wszystkim czuwa open source'owy algorytm napisany w języku C++, a jawność przeprowadzanych operacji ma zabezpieczyć użytkowników przed oszustwami.

Eksperyment o nazwie Bitcoin rodzi wiele znaków zapytania. A większość odpowiedzi jest zrozumiała jedynie dla znawców technologii informatycznych. Paradoksalnie nie zraża to chętnych do rozpoczęcia ryzykownej gry. Wielu ekonomicznych i informatycznych laików próbuje zgłębić sekrety systemu Bitcoin. Fora internetowe aż kipią od "specjalistów z branży".

Tak, czy inaczej handel kwitnie. Wymiana krypto-waluty odbywa się jak na prawdziwej giełdzie. Z tą różnicą, że wartość waluty zależy wyłącznie od wzajemnego zaufania uczestników. Nie ma bowiem żadnego ubezpieczenia, a przyjęta wartość jest wyłącznie umowna. Oczywiście, tego typu pomysły nie są nowe. Przypomina to nieco eksperyment przeprowadzony na mniejszą skalę w mieście Wörgl w Austrii.

Nikt nie wie jakie będą koleje losu Bitcoin. Czy zainteresują się nim instytucje państwowe? Każdy może snuć swoje wizje przyszłości. Pewne jest jedno - alternatywna waluta ma spory potencjał. Jednak, dopóki do gry nie dołączą prawdziwe rekiny biznesu, dopóty będzie to zabawa dla garstki entuzjastów. Dla mniej odważnych polecam bardziej bezpieczną rozrywkę GetSell.com - Giełda może być prosta !

[Bitcoin]

4 komentarze:

 1. Proponuje ręczne wydobycie niewielkiej ilości BTC
  https://bitcointalk.org/index.php?topic=284167.0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy obecnej trudności, nie ma sensu wydobywać bitcoinów komputerem, lepiej robić to za pomocą stron, np. tutaj: http://freebitco.in/?r=70269

   Rejestrujesz się, podajesz im adres portfela do wysyłki bitcoinów i co godzinę możesz sobie losować. Nie są to wielkie kwoty, ale wystarczą. Mnie udało się wylosować najwięcej 0,0002 BTC. Niby tylko 1$, ale za jedno kliknięcie nawet cieszy. :)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z pewnością jest to jakaś dodatkowa forma zarobku i z tego co wiem, niektórzy się normalnie z tego utrzymują. Jak dla mnie na tą chwilę najbardziej zależy na poznawaniu wszelkich nowych informacji na temat kryptowalut. Dlatego wchodzę na https://cinkciarz.pl/kryptowaluty i wiem, że mogę przeczytać coś interesującego.

  OdpowiedzUsuń