25.03.2011

Rainmeter - czytnik kanałów RSS, gadżet Pogoda, usuwanie ikony programu - temat ABP [cz. 2]


Druga cześć poświęcona jest konfiguracji tematu programu Rainmeter o nazwie - ABP: czytnikowi RSS, gadżetowi Pogody oraz usuwaniu ikonki programu z paska menu.KANAŁ RSS

Czym jest RSS ?
Czytnik kanałów (Really Simple Syndication) pozwala wyświetlać nagłówki wiadomości, które są publikowane w internetowych kanałach informacyjnych.

Aby subskrybować nagłówki z kanałów RSS/Atom na pulpicie, wystarczy zainstalować gadżet zawierający w nazwie słowa: RSS, Feed lub Reader. Trzeba podać adresy kanału/kanałów by potem oglądać je na pulpicie. Po kliknięciu na nagłówek będzie można przenieść się do interesującego materiału.


Przykładowo, temat ABP posiada pewne ułatwienie w postaci menu konfiguracji - Configure.ini. Dzięki któremu można wygodnie wskazać adresy kanałów RSS. Konfiguracja znajduje się w pliku Variables.txt.

Każdy szanujący się blog, czy portal informacyjny posiada od jednego do kilku kanałów. Przykładowo:

blog gospody - http://feeds.feedburner.com/BlogOTymCoInteresujace
TVN 24 - http://www.tvn24.pl/najwazniejsze.xml
POGODA

Zanim skonfigurujemy pogodę musimy dowiedzieć się jakim międzynarodowym kodem pogodowym, oznaczone jest interesujące nas miasto. Kody znajdziemy na tej stronie www.edg3.co.uk/snippets/weather-location-codes/poland/ lub weather.aol.com/europe/poland. Miasta mają przypisany osobny kod, który pojawi się na końcu adresu strony (np. http://weather.aol.com/forecast/todays/europe/poland/wroclaw/id/plxx0029) - PLXX0029 - to będzie kod dla miasta Wrocław!

skrypt tematu ABP - configure.ini

Wspomniany kod wystarczy wpisać do pliku konfiguracyjnego, żeby po chwili gadżet pobrał informację z serwera pogodowego i pokazał aktualną pogodę oraz prognozę na kolejny dzień.

Usuwanie ikony z obszaru powiadamiania


Jeżeli Rainmeter uruchamia się ze startem systemu domyślnie w pasku narzędzi pojawia się ikonka programu. Aby ją usunąć należy dopisać (o ile już nie istnieje) w pliku konfiguracyjnym programu - Rainmeter.ini sekcję [Rainmeter] i dodać pod nią linię TrayIcon=0. Należy więc skierować prawy przycisk myszki na gadżet lub na ikonę programu w tray'u => Rainmeter Menu => Edit Settings.. Po dokonaniu zmian trzeba zapisać plik i ponownie uruchomić program. Jeżeli, zamiast cyfry 0 wpiszemy 1 ikonka powróci na swoje miejsce.

[Rainmeter]
TrayIcon=0poprzednia wersja ABP w akcji

--

czytaj też rainmeter- odpicuj sobie pulpit - wprowadzenie [cz-1] -

--

Brak komentarzy..

Prześlij komentarz