13.02.2011

Grooveshark - Kontrowersyjny magnetofon w komputerze


Grooveshark to rozbudowany serwis udostępniający za darmo do słuchania, miliony piosenek.

Strona tego serwisu została uznana przez prestiżowy amerykański magazyn TIME, za jedną z 50 najlepszych stron internetowych 2010 roku.

Mimo kontrowersji natury prawnej, jakie towarzyszą udostępnianiu muzyki w Internecie, twórcy serwisu dokładają wszelkich starań aby łagodzić ewentualne spory z wytwórniami muzycznymi. Zgodnie z zapewnieniami twórców znalezione w bazie utwory można słuchać za darmo i co do zasady legalnie. Próba ściągnięcia danej piosenki kończy się na przekierowaniu do jednego ze sklepów muzycznych - Amazon lub iTunes.

Grooveshark to, przede wszystkim, dobrze przemyślana wyszukiwarka piosenek, oferująca dodatkowe narzędzia, takie jak np. widżety na bloga, tworzenie własnej playlisty i dzielenie się nią ze znajomymi. Jedną z ciekawszych funkcji jest tzw. Grooveshark Radio, które dopasowuje grane utwory w zależności od gustu muzycznego słuchacza.

Na podobnej zasadzie - tworzenia własnej mini stacji radiowej - działają już takie serwisy jak Pandora, Rhapsody, we7 czy Spotify. W Polsce przodują Tuba.fm i Niagaro.

Wygląda na to, że przemysł muzyczny i takie serwisy jak Grooveshark, czy nawet YouTube, poszły na współpracę. Stworzyły swoisty kompromis pomiędzy walką z piractwem, a zapewnieniem sobie stałych dochodów. Inną kwestią, jaka się nasuwa, jest możliwość udostępniania muzyki przez samych użytkowników. Na to już raczej kompromisu nie będzie...

Brak komentarzy..

Prześlij komentarz