26.02.2011

Zwiększ koncentrację, podczas pisania na komputerze !


Podczas pisania tekstu na komputerze na wzrok działają różne bodźce. Powodują one odciągnięcie uwagi od redagowanego tekstu i tym samym wpływają na zmniejszenie wydajności pisania. Poniżej, przedstawiam dwa najlepsze edytory tekstu, które pomagają zwiększyć koncentrację i ułatwić przelanie myśli na wirtualny papier.

Dark Room - to darmowy, prosty i chyba najlepszy notatnik w swojej klasie. Jest klonem płatnego i sprawdzonego Write Room dostępnego na Mac/Os i iPhona. Krótko mówiąc, czarne tło, zielone literki, funkcje ograniczone do minimum. Przeznaczony głównie na plaformę Windows (nie ma przeszkód, aby uruchomić go na Linuksie przy pomocy Wine). Można zmieniać kolor tła, czcionki, a nawet ustawiać poziom przezroczystości.

JDark Room - napisany w javie, multiplatformowy klon Dark Room. Jeszcze bardziej ograniczony w opcjach. Działa niemal jak zwykła maszyna do pisania.Paradoksalnie to stanowi  jego największy atut. Najważniejsze w obsłudze jest zapoznanie się ze skrótami klawiszowymi, ukrytymi pod przyciskiem F5 lub skrótem Ctrl +H. Tutułem przykładu, zapisanie pliku: tesktowego F2 lub Ctrl + S.


Klawiszologia JDark Room - kliknij, aby powiększyć
Instalacja pragramu JDark Room w systemie Linux/Unix, sprowadza się do wydania polecenia: java -jar JDarkRoom.jar albo zaznaczenia we właściwości pliku programu opcji pozwalającej na uruchomienie go jako programu.

Przykładowo w Debian/Ubuntu: prawy przycisk myszy na plik programu >> właściwości >> uprawnienia >> zezwolenie na wykonanie pliku jako programu - a następnie sprawdzenie, czy jest zaznaczona opcja uruchomienia za pomocą Open JDK Java Runtime.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć własny matrix'owy notatnik w swoim ulubionym edytorze tekstu (Microsoft Word, OpenOffice.org). Przykładowo, w LibreOffice wystarczy zmiana tła, koloru czcionki, przesunięcie marginesów, usunięcie linijki i tryb pełnoekranowy. Oto efekt końcowy:


Kliknij, aby powiększyć.

Inne ciekawe edytory:
- Dark Copy [Przeglądarka]
- BigHugeLabs.com's Writer [Przeglądarka]
- Textroom [Multi]
- Writemonkey [Windows + PL]

Brak komentarzy..

Prześlij komentarz