01.04.2011

Zestawy kolorów na bloga i stronę internetową [online]


Umiejętne dobranie odpowiednich barw może wpłynąć na nastrój i dobre samopoczucie. Jednak nie wszystkie kolory ze sobą współgrają. Pewnych barw lepiej unikać, ponieważ mogą się źle kojarzyć, bądź negatywnie wpływać na wzrok czytelnika.

Nie na każdym monitorze, dany zestaw kolorów będzie wyglądał identycznie. Dlatego, wedle opinii niektórych, bezpieczniej używać neutralnych kolorów i unikać kontrastów. Oczywiście, nie każdy ma artystyczne oko. Z tego powodu, wymyślono specjalne narzędzia, które pozwolą łatwo dobrać optymalne zestawy kolorystyczne na bloga, czy stronę internetową.

Przykładowo, portal społecznościowy Facebook.com preferuje kolory - od białego poprzez ciemnoniebieski i błękit, aż do ciemnozielonego (przyciski). Biorąc pod uwagę znaczenia kolorów, można zaryzykować stwierdzenie, że wybór był nieprzypadkowy.


Niebieski jest kolorem pełnym symboliki, to m.in. kolor przyjaźni. Podarowanie niebieskiego kwiatu symbolizuje duże znaczenie przyjaźni dla obdarowującego. Niebieski bywa też postrzegany jako symbol przywiązania do tradycji.


Błękit miał wiele znaczeń zmieniających się przez wieki. Symbolizował wierność, stałość uczuć, czystość i trwałość.


Zieleń kojarzy się z przede wszystkim z życiem, harmonią, naturą i bliskim kontaktem z nią. Stanowi kolor uzdrowienia, nadziei i wolności. Odcienie zmieszanej z barwą błękitną ("miętowej") zieleni kojarzą się ze świeżością, powodzeniem i zadowoleniem. Przeprowadzone badania wpływu kolorów na naszą psychikę wykazują, że zieleń ma kojący wpływ na układ nerwowy działa relaksacyjnie i odstresowuje. Na zielono maluje się wnętrza w szpitalach czy halach fabrycznych, aby zmniejszyć stres związany z chorobą czy pracą.


źródło: Wikipedia

Poniżej przydatne narzędzia online, które ułatwią znalezienie odpowiednich zestawów kolorystycznych:www.colorsontheweb.com - trzy narzędzia: Color Wizard, Color Wheel i Color Contrast Analyzer i trochę teorii o zasadach dobierania barw.


colorschemedesigner.com - daje podgląd barw na przykładowej stronie internetowej;


www.colorschemer.com - proste dobieranie barw i kilka płatnych narzędzi;

Brak komentarzy..

Prześlij komentarz